SC Gjilani

Dari Wikipedia bahasa Indonesia, ensiklopedia bebas
SC Gjilani
Nama lengkapSport Club Gjilani
JulukanSkifterat
Berdiri1945 sebagai Crvena Zvezda Gjilane
1995 sebagai SC Gjilani
StadionStadion Kota Gjilan
(Kapasitas: 15,000)
ManajerZekirija Ramadani
LigaLiga Super Kosovo
2021–22ke-3, Liga Super Kosovo
Kostum kandang
Kostum tandang

SC Gjilani adalah klub sepak bola Kosovo yang berbasis di kota Gjilan.

Sejarah[sunting | sunting sumber]

Gjilani berlaga di Liga Eropa UEFA untuk pertama kalinya pada musim Liga Eropa UEFA 2020–2021.[1] Pada tanggal 21 Agustus 2020, Gjilani mengalahkan S.P. Tre Penne di Stadion Olimpiade San Marino di Serravalle dalam debut mereka di Liga Eropa UEFA.[2]

Referensi[sunting | sunting sumber]

  1. ^ "Hidhet shorti për ndeshjet parakualifikuese në Ligën e Evropës, Gjilani dhe Prishtina mësojnë kundërshtarët" [The lottery is drawn for pre-qualification matches in Europa League, Gjilan and Prishtina learn opponents] (dalam bahasa Albania). Telegrafi. 9 August 2020. Në anën tjetër Gjilani do të luaj ndaj skuadrës nga San Marino, Tre Penne 
  2. ^ "Fitore historike e Gjilanit në Evropë, e dominon Tre Pennen dhe kalon në raundin e parë të EL" [Fitore historike e Gjilanit në Evropë, e dominon Tre Pennen dhe kalon në raundin e parë të EL] (dalam bahasa Albania). Telegrafi. 21 August 2020. 

Pranala luar[sunting | sunting sumber]